לייעוץ אישי עם חני:
שם:
טל':
אימייל:
 
 

אנורקסיה

אנורקסיה היא למעשה שם מקוצר להפרעת אכילה והפרעה נפשית אשר נקראת אנורקסיה נרבוזה. המאפיין את ההפרעה הוא דימוי גוף נמוך, פחד מעלייה במשקל ומהשמנה ודימוי גוף לא נכון ואף מעוות. למשל, נערה הסובלת מהפרעה זו, גם אם היא רזה מאוד, תהיה סבורה שהיא שמנה. ההפרעה נפוצה יותר מכל אצל נשים בגיל ההתבגרות, בין גיל ארבע עשרה לשמונה עשרה. עם זאת, בניגוד למקובל לחשוב גם נערים יכולים ללקות בהפרעה וכם נשים מבוגרות יותר. ההפרעה מאופיינת על ידי הרעבה עצמית וספורט בצורה מוגזמת. לא פעם הסובלים מאנורקסיה מנסים להוריד את משקל גופם גם על ידי נטילת משלשלים וכדורי הרזייה. לפי ההגדרה, מי שמשקל גופו נמצא חמישה עשר אחוזים מתחת למשקלו הראוי הוא אדם אשר סובל מההפרעה אנורקסיה נרבוזה.

מה לא כדאי לעשות על מנת לרדת במשקל

ישנם מספר דרכים שונות שניתן לטפל באמצעותן באנשים אשר סובלים מאנורקסיה. אחד מסוגי הטיפולים הוא טיפול דיאטני. המטרה של טיפול זה היא להחזיר את משקל גופו של המטופל למשקל נורמלי על מנת להפסיק את הנזקים הנגרמים כתוצאה מההרעבה העצמית והנסיונות הדרסטיים להרזיה. בנוסף, טיפול באנורקסיה חייב לכלול גם טיפול קוגנטיבי התנהגותי אצל פסיכיאטר או אצל פסיכולוג. במקרים חריפים במיוחד יאושפז הסובל מההפרעה במחלקה פסיכיאטרית המתמחה בנושא של הפרעות אכילה. חשוב שהטיפול במחלה יכלול מספר אנשי צוות שונים על מנת שהם יוכלו לטפל בכל האספקטים השונים של המחלה. ככל שמתייחסים להפרעה בשלב מוקדם יותר כך ניתן לשקם במהירות את בריאותו של המטופל.
הסכנות של אנורקסיה נרבוזה
הפרעת האכילה הזו יכולה להוביל במקרים קיצוניים למוות. לא פעם היא גורמת להפסקת הווסת אצל נשים צעירות הסובלות מההפרעה. רגישות גבוהה יותר לזיהומים ובריחת סידן מהגוף, נטייה גבוהה יותר להתקפי לב מאשר שאר האוכלוסייה מאפיינת גם היא את הסובלים מההפרעה.
 

 

 

 

השאיפה לרזון שכיחה מאוד בקרב נערות מתבגרות ואף בחורות מעל גיל 18. הרצון להיות רזה נובע מאידיאל גוף שגוי שנערות צעירות מקבלות, אותו אידיאל שעשוי להימצא בתוכניות טלוויזיה, בשלטי חוצות, בפרסומות, ובמדיות נוספות. אידיאל הגוף הרזה, על גבול השדוף, הנו אידאל שיש להילחם בו, והמלחמה אינה פשוטה. אידיאל כזה במרבית המקרים גורם לאנורקסיה חריפה, אחת המחלות הנפוצות בקרב נערות מתבגרות.

אידיאל הרזון כמגביר אנורקסיה - מאין זה התחיל ?

אידיאל הרזון מתחיל עוד בגיל צעיר מאוד, כאשר ילדות נחשפות לפרסומות בהן הדוגמניות רזות מאוד. כבר מגיל צעיר, בחורות רזות נתפסות כאטרקטיביות יותר, שמחות יותר, טובות יותר. האידאל הזה מחלחל באופן מודע או באופן לא מודע לילדות צעירות, וכך מלווה אותן במהלך חייהן. גם בחיים החברתיים של ילדים - עודף משקל הוא דבר מגונה, ורזון הוא הדבר המקובל יותר. ילדים שמנמנים או בעלי עודף משקל גבוה הם ילדים שבאופן קבוע סובלים מהצקות בבית הספר, מפני חריגותם מהנורמות המקובלות - להיות רזים. החריגות הגופנית, עודף משקל, היא דבר לא מקובל, אשר נדחה לא רק באופן אקטיבי בחברה של ילדים ומתבגרים, אלא גם מקבל חיזוק בפרסומות ובתוכניות טלויזיה, בהן השמנים נחשבים למושא לעג וצחוק. אידיאל הרזון הוא אחד הגורמים הלוחצים לא מעט נערות אל הפינה, בשאיפה לרזות כמה שתוכלנה, עד לכדי רזון קיצוני - אנורקסיה.

אנורקסיה והשלכות רגשיות

מחקרים מוכיחים כי ישנו קשר הדוק בין אנורקסיה ומצב נפשי ירוד. המועקה הנפשית, אשר נגרמת גם כתוצאה מאידיאל הרזון, וגורמים נוספים כמו גנטיקה ומועקות נפש נוספות - הם אלו המדרבנים את הגוף לרזות ולאבד ממשקלו. "נפש בריאה בגוף בריא" הוא לא רק סיסמא - כאשר הנפש שמחה, גם הגוף שמח, משמע - בריא. המועקה הנפשית לוחצת את הנערה להפוך לאנורקטית, והמצב עשוי להדרדר במדרון חלקלק כאשר אין טיפול נכון לעניין.

חני אילפלד, דיאטנית מוסמכת, בעלת ניסיון רב בטיפול באנורקסיה ובחולות אנורקטיות, מציעה טיפולים ממוקדים ומקצועיים לטיפול באנורקסיה. חני אילפלד מלווה את כל המטופלים החל מהשלבים הראשונים, תוך ליווי אישי שלה, על מנת להבטיח עליה מבוקרת במשקל וטיפול נכון לבריאות הגוף של המטופל.