לייעוץ אישי עם חני:
שם:
טל':
אימייל:
 
 

בולמיה

כיצד ניתן לזהות בולמיה נרבוזה?

בולמיה נרבוזה זוהי הפרעת אכילה המתאפיינת בהתקפים בהם צורכים כמויות גדולות מאוד של מזון ולאחר מכן נסיונות להפטר מהמשקל של אותו הזמון על ידי הקאות, שימוש בחומרים משלשלים, צום, ביצוע ספורט בצורה מוגזמת ואובססיבית וכן הלאה. לא פעם הסובלים מבולמיה לא יודו בכך משום שאת התקפי האכילה שלהם הם מסתירים מסביבתם וכך גם את ההתנהגויות המפצות לאחר מכן. כמו כן, תסמין נוסף שיכול להתריע על קיומה של המחלה היא עיסוק מוגזם בצורת הגוף ובמשקל. בניגוד לאנורקסיה נרבוזה מי שסובל מבולמיה נרבוזה נמצא בדרך כלל במשקל גוף תקין. ככל הנראה כמעט תשעים וחמישה אחוז מהלוקים בהפרעת אכילה זו הם נשים. לרוב ההפרעה מתחילה בתחילת גיל ההתבגרות או במהלכו.
הסיבות לבולמיה נרבוזה
מרבית אנשי המקצוע טוענים כי ההפרעה נגרמת בגלל שילוב של כמה גורמים יחד. אחד מהגורמים הוא ככל הנראה הגורם הביולוגי. גורם נוסף אשר יכול להשפיע על קיום ההפרעה הוא הגורם התרבותי: נשים רבות חשופות לאידיאליים נשיים במדיה המקדשים את הרזון כסמל ליופי ולהצלחה. לא פעם בנות הסובלות מבולמיה הגיעו מבתים בעלי קונפליקטים. ישנן חולות בולמיה נרבוזה אשר עברו התעללות מינית או נפשית. לא פעם ההפרעה פורצת בתקופות המאופיינות בלחץ. נשים וגברים הסובלים מבולמיה, וגם מאנורקסיה, סובלים מבטחון עצמי נמוך ומדימוי גוף נמוך מאוד.
טיפול בבולמיה נרבוזה
לא פעם משלבים כמה סוגי טיפול יחד על מנת להתייחס לכל האספקטים אשר הובילו למחלה ולא מתייחסים רק לצד הגופני, שהוא על פני השטח המסוכן ביותר. בין הטיפולים השונים שמציעים לחולות בולמיה הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול קבוצתי, טיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר, טיפול אצל דיאטנית וטיפול פסיכותרפי. על מנת להתמודד עם המחלה בצורה יעילה יש לנסות ולפנות לבעלי מקצוע בשלב מוקדם ככל האפשר.