לייעוץ אישי עם חני:
שם:
טל':
אימייל:
 
 

הפרעות אכילה

ישנם מספר סוגים שונים של הפרת אכילה. ישנן הפרעות אשר אופייניות מאוד אצל נערות מתבגרות אך הן קיימות גם אצל נערים ונשים שהמאפיין אותן הוא הרצון להיות רזה יותר. הפרעת אכילה נוספת מתבטאת השמנת יתר. הפרעת אכילה זו מאפיינת הן נשים והן גברים. הפרעת האכילה המוכרת ביותר היא אנורקסיה נרבוזה. הפרעה זו מאופיינת בירידה חדה במשקל על ידי הרעבה, צמצומם כמויות האוכל וביצוע פעילות גופנית מוגזמת. מי שלוקה בהפרעה זו בדרך כלל פוחד מאוד להשמין ואף פוחד מאוכל.
הפרעת אכילה נוספת, מוכרת מאוד גם היא, היא בולימיה נרבוזה. במחלה זו האדם אוכל כמויות גדולות מאוד של מזון ולאחר מכן מקיא, צם וצורך חומרים משלשלים על מנת לרדת במשקל. הפרעת אכילה נוספת היא התקפי זלילה. הפרעה זו מאופיינת בהתקפי אכילה חסרי שליטה כמעט בהם האדם צורך כמויות מזון גדולות מאוד ומאשים את עצמו. כאמור לעיל, הפרעה נוספת היא הפרעה של השמנת יתר.
גורמים למחלה
הפרעות האכילה השכיחות והנפוצות, דוגמת אנורקסיה נרבוזה, נגרמות בעקבות שילוב של כמה גורמים שונים. למשל, לגורמים פסיכולוגיים יכולה להיות השפעה על התפתחות המחלה וכך גם לגורמים אישיים ולגורמים חברתיים. בתרבות המערבית יש דגש רב על אידיאל יופי מסויים המציג אישה רזה מאוד ומקדש רזון כתנאי להצלחה, אידיאל המחלחל אל נערות צעירות ואל נשים. גם התמודדות עם קשיים שונים בחיים יכולה להוביל לעיסוק אובססיבי ולא בריא במזון.
טיפול בהפרעות אכילה
במקרים קשים במיוחד הפרעת אכילה יכולה להוביל למוות. גם כאשר לא נשקפת סכנת מוות הגוף סובל מאוד מהנזק העצום אשר נגרם לו בעקבות הפרעת האכילה. כדאי לערב רופא, דיאטנית ופסיכיאטר או פסיכולוג בעת טיפול בהפרעות אכילה. ישנם מקרים בהם צריך לאשפז את המטופל אך ישנם מקרים בהם ניתן לטפל בו במסגרת המרפאה בלבד.

 

 

 

הילד אוכל יותר מדי או הילד מסרב לאכול? הילדה איבדה אחוזים רבים ממשקלה בתקופת זמן קצרה? כל אלו שאלות הגורמות לנו לתהות על מצב בריאותם של הילדים שלנו, ולשאול את השאלה החשובה מכל - האם הילדים שלנו מפתחים הפרעות אכילה? ובכן, לא פשוט לאבחן הפרעות אכילה, ולא כל ילד שלא אוכל - סובל מהפרעות אכילה. אז איך ניתן לגלות האם יש או אין הפרעות אכילה? להלן כמה טיפים לגילוי מהיר -

קראו על התסמינים להפרעות אכילה

כאשר אנו יודעים דברים לעומק - אנו יכולים להלשיך אותם אל המציאות ולקרוא אותה טוב יותר. אם אתם חוששים שיש לילדכם הפרעות אכילה, מומלץ קודם כל לערוך בירור קצר באינטרנט ולקרוא על התסמינים השונים של הפרעות אכילה, ולשאול שאלות בפורומים בנושא. ככל שתיחשפו ליותר מידע - כך תוכלו להפחית את הפאניקה.

דברו עם הילדים

כאשר אתם חוששים שהילדים שלכם מפתחים הפרעות אכילה, מומלץ לערוך איתם שיחה בנושא. שיחה גלויה וכנה עם הילדים יכולה להוריד קצת מהלחץ. ספרו לילד שאתם מודאגים ממצבו ורוצים לסייע לו, לשמור על בריאותו. כאשר השיחה הזו אינה צולחת, מומלץ להיעזר באיש מקצוע כמו יועץ בית ספר או פסיכולוג ילדים על מנת לדובב את הילד לדבר.

ייעוץ מקצועי של דיאטנית

מומלץ גם להיוועץ עם דיאטנית מוסמכת שתוכל לצייר עבורכם מפת מצב מקצועית - החל משקילה, מעקב אחר תפריט התזונה היומי של הילד, ועוד. ייעוץ מקצועי יכול בהחלט להוריד מהמתח והלחץ כאשר מדובר בבריאות ילדכם. חני אילפלד, דיאטנית מוסמכת, תשמח ללוות אתכם בתהליך, ולסייע לכם לשמור על בריאות ילדכם. אתם מוזמנים לפנות אליה באתר, והיא תחזור אליכם בהקדם!