לייעוץ אישי עם חני:
שם:
טל':
אימייל:
 
 

הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות

הסיבות להתפרצותן של הפרעות אכילה בקרב נערות מתבגרות

אנורקסיה נרבוזה והפרעת האכילה בולמיה נרבוזה נפוצות הרבה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים כאשר השכיחות הגדולה ביותר של הפרעת האכילה היא בקרב נערות בגיל ההתבגרות. בעלי מקצוע שונים טוענים כי ההתפתחות להפרעות האכילה בגיל ההתבגרות הן בדרך כלל שילוב בין כמה גורמים יחד: בין גורמים אישיים, גורמים חברתיים, גורמים פסיכולוגיים ואף גורמים סביבתיים. הגורם החברתי: אנחנו חיים בחברה אשר מקדשת רזון ולא פעם מציגה נשים רזות כמודל להצלחה וליופי. נשים שמנות לעומת זאת מוצגות בצורה מזלזלת הרבה יותר. סטיגמות אלו מחלחלות אל מוחן של נערות אשר נחשפות אליהן אין ספור פעמים באמצעי המדיה השונים. גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים: לא פעם הפרעות אכילה פורצות במשפחות שיש בהם קונפליקטים. הנערה הסובלת מהפרעת האכילה סובלת מדימוי גוף נמוך ומביטחון עצמי נמוך. ישנם אנשים מקצוע שטוענים כי הפרעת האכילה עוזרת ליצור נפרדות מההורים במהלך גיל ההתבגרות.
נזקים של הפרעות אכילה במהלך גיל ההתבגרות
הפרעות אכילה יכולות להוביל למוות במקרים קיצוניים במיוחד. כמו כן, נשים הסובלות מהפרעות אכילה בדרך כלל סובלות מהפרעות בווסת או מהפסקת הווסת. בנוסף, מערכות שונות בגוף יכולות לסבול מירידה בתפקוד ומפגיעה חריפה. כמובן שקיים גם נזק פסיכולוגי מתמשך לנערה הסובלת מהפרעת אכילה אשר פוגעת עוד יותר בדימוי הגוף שלה ובביטחונה העצמי.
טיפול בהפרעות אכילה בגיל ההתבגרות
על מנת לטפל בהפרעת אכילה בגיל ההתבגרות כדאי לערב כמה מטפלים מקצועיים יחד ולערב כמה סוגי טיפולים. יש צורך לטפל הן בצד הבריאותי והגופני והן בצד הנפשי. ישנם מקומות המציעים טיפולים קבוצתיים יעילים לטיפול בהפרעות אכילה וישנם מקומות המציעים טיפולים פרטניים. כמו כן, כדאי לשלוח את הנערה הסובלת מההפרעה אל טיפול התנהגותי קוגנטיבי ואפילו לפסיכיאטר על מנת לקבל טיפול תרופתי.

 

 

 

 

הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות  - כיצד מתגברים עליהן?

הפרעות אכילה הן נושא שנערות צעירות לא מדברות עליו. הרבה נערות סובלות מדימוי גוף נמוך, ואינן מרוצות מהמראה הכללי שלהן. חלקן בעלות עודף משקל, וחלקן רזות מאוד אך מרגישות "שמנות". לא פעם נערות עומדות מול המראה ואינן מרוצות מהמראה שלהן, וזאת ללא כל קשר למציאות, בה הנערה רזה מאוד. מקרים כאלו עשויים להיות תחילתן של הפרעות אכילה - אז איך מתגברים עליהן? 

דברו עם הילדה

מומלץ לגשת אל הילדה ולדבר איתה שיחה גלויה וכנה. ההורים המודאגים צריכים לפנות אל הילדה ולפתוח את הנושא הזה איתה - בין אם היא סובלת מעודף משקל, או כאשר הילדה רזה מאוד ולא אוכלת. שיחה כנה עם הילדה, במקרה ותסכים לערוך עם ההורים שיחה, היא המפתח למודעות בקרב הילדה שקיימת בעיה שיש לטפל בה. בזכות שיחות עם הילדה תוכלו להגיע לפתרונות - בהסכמתה.

ליווי מקצועי

ומה קורה כאשר הילדה מסרבת לדבר עם הוריה? כאן יש לערב גורם מקצועי - פסיכולוג נערים או יועצת בית הספר. הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות הן נושא שמעלה גם הרבה בושה בקרב נערות, והן מתקשות לדבר על כך באופן גלוי. לכן יש להיעזר באיש מקצוע על מנת לגרום לילדה לדבר ולהביא אותה לכדי מודעות לבעיה.

ליווי דיאטנית

 דיאטנית מוסמכת מסייעת בטיפול בהפרעות אכילה בגיל ההתבגרות. דיאטנית מוסמכת מאבחנת את הבעיה, ומציעה דרכים לטיפול. כמו כן, בכל תהליך הטיפול, הדיאטנית מלווה את הנערה באופן אישי, כך שהנערה לא חשה לבד, ומקבלת ייעוץ והכוונה מקצועית לאורך כל הדרך. חני אילפלד, דיאטנית מוסמכת, מטפלת בנערות בעלות הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות אם אתם חוששים שהילדה שלכם סובלת מהפרעות כלשהן, אל תתנו לה להתמודד עם זה לבד, פנו לחני אילפלד לייעוץ וליווי אישי לטיפול בהפרעות האכילה.